Gå til indhold
PDFToucan PDF Toucan-forside

PDF til PowerPoint

Gør dine PDF-sider til PowerPoint-dias i original størrelse med redigerbar tekst eller et fastlåst sidebillede.

eller slip filer her

PDF til PowerPoint

PDF til PowerPoint er et serverbaseret konverteringsværktøj, der omdanner dine PDF-sider til PPTX-dias. Hos PDF Toucan kan du uploade op til fem dokumenter ad gangen og vælge, om du vil udtrække redigerbar tekst eller beholde hele sider som billeder. Det er helt gratis at bruge, kræver ingen konto, og dine færdige præsentationer får intet vandmærke. Hver fil bliver til sin egen præsentation, som du nemt kan downloade og arbejde videre med.

Det kan du gøre med PDF til PowerPoint

  • Redigér vandret PDF-tekst på dias

    Vælg indstillingen Redigerbar tekst for at placere udtrukket vandret tekst i tekstbokse på dine dias. Hver side får også et baggrundsbillede af den oprindelige side uden tekst, så du kan rette i ordene, mens det visuelle udtryk bevares præcis som i originalen.

  • Bevar skriftstil, hvor det er muligt

    Når du konverterer dokumenter, bevarer tekstboksene den oprindelige skriftstørrelse, fed, kursiv og farve, hvor det kan lade sig gøre. Da alle skrifttyper ikke findes i præsentationsprogrammet, tilpasses de automatisk til almindelige skrifttyper som Calibri, Arial og Times New Roman.

  • Vælg et komplet sidebillede uden forskydninger

    Indstillingen Kun billede gør hver PDF-side til ét samlet billede på ét dias. Denne løsning passer perfekt til dokumenter, hvor det visuelle udtryk skal stå helt fast, og hvor indholdet ikke behøver at kunne redigeres, når du præsenterer det.

  • Få ét dias pr. PDF-side i original størrelse

    Hver side i dit dokument bliver til ét PowerPoint-dias med nøjagtig samme størrelse som den oprindelige PDF-side. Det gør det meget lettere at gennemgå dokumentet som en præsentation, uden at du skal bekymre dig om ændrede formater eller forvrængede proportioner.

  • Konvertér op til fem PDF-filer hver for sig

    Du kan indsende op til fem PDF-filer i samme kørsel, så længe de samlet fylder under 95 MB og har maksimalt 200 sider. Hver PDF bliver sin egen PPTX-fil, og hvis du konverterer flere filer, leveres de samlet i en praktisk ZIP-fil.

  • Kend begrænsningerne for scanninger og roteret tekst

    Scannede sider uden tekstlag bliver kun til billeddias, fordi værktøjet ikke bruger OCR til at genkende bogstaver. Lodret eller roteret tekst bliver heller ikke lavet om til redigerbare tekstbokse, og tabeller samt figurer bliver ikke til redigerbare PowerPoint-objekter, men forbliver en del af sidebilledet.

PDF til PowerPoint online - sådan gør du

PDF til PowerPoint online - sådan gør du
  1. Tilføj de PDF-filer, der skal blive til dias

    Klik på knappen "Vælg PDF-filer" for at uploade de dokumenter, du vil omdanne. Du kan tilføje op til fem filer på én gang, men husk at de samlet set højst må indeholde 200 sider og fylde 95 MB.

  2. Vælg Redigerbar tekst eller Kun billede

    Behold standardindstillingen Redigerbar tekst, hvis du vil have et sidebillede med tekstbokse placeret ovenpå. Vælg i stedet Kun billede, hvis du ønsker fastlåste dias, hvor intet kan flytte sig. Brug den anden mulighed, når redigering er unødvendig.

  3. Start konverteringen til PowerPoint

    Tryk på "Konverter til PowerPoint" for at sætte processen i gang på vores servere. Hver PDF-side bliver nu til et dias. Store filer kan tage et par minutter at konvertere, især hvis du har uploadet mange sider på én gang.

  4. Download hver færdig PPTX-præsentation

    Når processen er færdig, kan du downloade din nye præsentation og åbne den direkte. Hvis du har valgt at konvertere PDF til PowerPoint gratis med flere filer ad gangen, vil de færdige PowerPoint-filer blive leveret samlet i en ZIP-fil.

Filerne behandles sikkert i hukommelsen på EU-servere

PDF Toucan sender dine filer via en sikker HTTPS-forbindelse til servere placeret i EU. Selve konverteringen foregår udelukkende i serverens hukommelse, hvilket betyder, at filerne aldrig skrives til en harddisk eller gemmes permanent. Dit dokument slettes automatisk, så snart resultatet er downloadet, og senest efter 10 minutter, hvis du ikke foretager dig noget. Du behøver ikke oprette en konto for at bruge tjenesten, og der tilføjes intet vandmærke til dine dias. Da dette er et serverværktøj, kan store filer tage et par minutter at behandle.

Behandles i hukommelsen på vores servere i Den Europæiske Union. Din fil gemmes aldrig og slettes, når du downloader resultatet (senest efter 10 minutter).

PDF til PowerPoint – ofte stillede spørgsmål

Hvordan konverterer jeg PDF til PowerPoint?

Du uploader dit dokument, vælger enten Redigerbar tekst eller Kun billede, og klikker på "Konverter til PowerPoint". Værktøjet opretter derefter et dias i samme størrelse for hver PDF-side. Til sidst downloader du den færdige PPTX-fil eller en ZIP-fil, hvis du har uploadet flere dokumenter.

Kan man konvertere PDF til PowerPoint gratis?

Ja, du kan konvertere PDF til PowerPoint gratis uden at oprette en konto, og den færdige præsentation får intet vandmærke. En enkelt kørsel kan indeholde op til fem filer, maksimalt 200 sider i alt og en samlet filstørrelse på op til 95 MB.

Bliver teksten redigerbar efter konvertering?

Ja, hvis du vælger Redigerbar tekst, og din PDF indeholder vandret tekst, der kan udtrækkes. Denne tekst placeres i tekstbokse på diasset, hvor skriftstørrelse, fed, kursiv og farve bevares bedst muligt. Resten af siden indsættes som et fastlåst baggrundsbillede.

Hvad sker der, hvis min PDF er scannet?

Scannede sider forbliver billeder, da de normalt ikke har et tekstlag, der kan udtrækkes. Værktøjet bruger ikke OCR, så det kan ikke omdanne ord på et scannet billede til redigerbare tekstbokse. Sider med rigtig tekst i samme dokument kan dog stadig gøres redigerbare.

Hvorfor ligner nogle dias kun billeder?

Det sker, hvis du har valgt indstillingen Kun billede, eller hvis dokumentet ikke indeholdt nogen tekst at udtrække. Roteret eller lodret tekst bliver ikke til redigerbare tekstbokse. Hvis siden også indeholder vandret tekst, der kan udtrækkes, kan den stadig placeres i tekstbokse på diasset.

Kan jeg konvertere flere PDF-filer på én gang?

Ja, du kan uploade op til fem filer i samme kørsel. Hver fil konverteres for sig til sin egen præsentation. Når alle filer er færdige, kan du downloade dem samlet i en ZIP-fil. Husk blot grænsen på 200 sider og 95 MB samlet.

Hvor mange PDF-sider kan jeg konvertere?

Du kan konvertere op til 200 sider på tværs af alle uploadede filer i én kørsel. Samtidig må den samlede filstørrelse ikke overstige 95 MB. Hvis en fil er for stor til at konvertere, vil den blive afvist, og du må opdele den i mindre dele først.

Når du har omdannet dine dokumenter til præsentationer, har du måske brug for at gå den anden vej senere. Du kan også finde værktøjet PowerPoint til PDF på PDF Toucan.

Senest opdateret 24. september 2026